"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

Výchova a propaganda – výchova tváří v tvář ohrožení, násilí a kriminalitě

23. června 2015 v 14:20 | Mirielka |  Úvahy k zamyšlení, postřehy...
Učení na státnice odzvonilo, po státnicích mám už skoro měsíc, a přesto mi v hlavě zůstalo několik otázek, na které se mi v průběhu přípravy jen těžko hledaly odpovědi. Jedna z nich se objevila v okruhu mediální výchovy a to Výchova a propaganda - výchova tváří v tvář ohrožení, násilí a kriminalitě. Nebojte, nebudu zde psát moudra, se kterými by se dalo u státnic vyrukovat. Spíš takový svůj soukromý pohled na věc.


V dnešní době jsou média plná násilí. I kdybychom sebevíc chtěli, tak tomu nebudeme schopni uniknout. Stačí si otevřít internet a hned se na nás ze všech stran valí informace o Islámském státu, o uprchlících, vraždách, krádežích, bouračkách apod. Hledat pozitivní informace, to je jak hledat jehlu v kupce sena. A není to jen na internetu. Televizní zpravodajství na tom není o mnoho lépe. A oba druhy zpráv (internet i televize) jsou doprovázeny vizuálním doprovodem, který je někdy opravdu jen pro silné žaludky. A i kdyby se vám podařilo tomuto vyhnout, tak většinou se na sociálních sítích objeví nějaký z vašich přátel, který má nutkavou potřebu tyto informace sdílet mezi své přátele a známé. Násilí je prostě všude kolem nás.

A pokud se na toto téma podívám jako možná jednou budoucí rodič, tak si začínám klást otázku, zda je vůbec možné dítě ochránit před násilím, které na něj bude útočit ze všech stran. To, že mu nebudu pouštět zprávy, internet a filmy s násilnou tématikou, je skoro samozřejmé. Ale stejně ho neochráním. A vliv násilí, které je v médiích zobrazováno, má silný vliv na děti v pozdějším věku. Na to už dnes existují studie, kde je dokázáno, že děti, které více sledovali násilí v médiích, více inklinovali k násilnému chování v dospělosti. Násilí se pro ně stalo jakousi normou.

Na druhou stranu nemůžeme děti od médií úplně odstřihnout, neboť by se staly méněcennými v kolektivu dalších dětí.

Výchova dětí v dnešní době není jednoduchá. My sami se kolikrát bojíme toho, co se může stát. A do tohoto světa přivedeme své děti a budeme trnout hrůzou o jejich bezpečí. Vybavíme je moderními komunikačními prostředky a budeme od nich požadovat pravidelné hlášení, že jsou v pořádku. Svým způsobem je tak navážeme na sebe víc, než je zdrávo, zbavíme je bezstarostného dětství, protože my sami nedokážeme býti bezstarostnými.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama