"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

Nulová tolerance hazardu – ano či ne?

15. června 2014 v 15:37 | Mirielka |  Úvahy k zamyšlení, postřehy...
V poslední době se rozmohly po různých koutech naší republiky petice za úplné vymýcení hazardu, tzv. nulová tolerance. Ti, kteří se kloní k myšlence nulové tolerance, požadují úplné zrušení heren a kasin. Teď, v době před komunálními volbami je to stále častější téma i v ústech politiků. Má nulová tolerance smysl? Opravdu přinese to, v co její podporovatelé doufají?


Já osobně úplný zákaz hazardu nepodporuji. A než se najdou tací, kteří mě osočí z toho, že nevím, co hazard dokáže, tak vás ujistím, že vím. Můj otec je gambler. To, co dokázal během chvíle prohrát, nebude schopný v životě splatit. Nemluvím tu o statisících, ale o milionech korun. Viděla jsem ho, když byl úplně na dně a uvažoval o sebevraždě. Viděla jsem jak ho hraní ničí. Přes to nevěřím, že zákaz hazardu něco vyřeší.

Hraní se odehrává na několika úrovních. Jedni chodí do kasin, heren, sází na dostizích apod. Pak existují ještě hry na internetu. Stačí vám založit si konto, přihlásit se a párkrát kliknout a hrát. Můžete si vybrat z nepřeberného množství her. Peníze si snadno půjčíte online a ještě snadněji je projedete. Osobně to přirovnávám k tomu, že je to jako byste peníze vzali a spláchli do záchodu.

Navíc, peníze z loterijních a podobných her jdou ze zákona z velké části do rozpočtu obcí. Obce pak tyto peníze vynakládají nejčastěji na veřejně prospěšné věci. Např. na sport, sociální činnost apod. To mnoho lidí neví a nevidí. Sama dělám v sociálních službách v ekonomickém úseku. A můžu vám říct, že ty peníze, které k nám z loterií proudí, rozhodně nejsou zanedbatelné. Díky nim můžeme zlepšovat poskytování služeb, vybavovat naše prostory modernějšími prostředky, poskytovat našim uživatelům větší komfort.

V případě, že by někde byla prosazena nulová tolerance, pak by obec o tyto peníze přišla. Není to tak trochu škoda? Proč nyní všichni tak touží po vymýcení hazardu z měst a obcí? Opravdu si myslí, že tím, že nebudou herny, kasina apod., tak zmizí i problém závislostí na těchto hrách? Ale kdepak, jen se pak hazard přesune do "černých heren, podsvětí" a peníze, které nyní společnosti musí odvádět na daních, se odvádět nebudou… Gambleři si vždycky najdou cestu, jak svoji závislost ukojit. Je to stejné jako s feťáky a alkoholiky. Nebo se veškeré hraní přesune na net, který zatím lze jen těžko omezovat.

Tak mě napadá, proč není nulová tolerance hospod? Copak alkoholismus má menší dopady než gambl? Copak každý, kdo si jde občas zahrát na automat, nebo do kasina na ruletu, poker apod. je automaticky gambler? To by bylo stejné, jako každého, kdo si občas skočí na pivko označit za alkoholika.

Nepopírám, že gambling s sebou, stejně jako jiné závislosti, přináší řadu problémů. Od drobné kriminality, kdy se závislí snaží získat peníze na hraní, přes obrovské zadlužení, až po sebevraždy a zničení celých rodin. Ale nemyslím si, že nulová tolerance by tyto problémy odstranila. Důležitější, než represe, je prevence!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste pro nulovou toleranci hazardu?

Ano
Ne
Nevím, nepřemýšlím o tom

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 18. června 2014 v 19:25 | Reagovat

Mám rád férovou hru, a tak nehraju na žádných automatech. Ale jinak mě baví změřit občas síly s bookmakery a vybírat si podle vlastních zkušeností a intuice, na který sport a zápas si vsadit. Pokud to člověk bere jako hru, za kterou se ve výsledku férově musí něco zaplatit, jinak by nemohla fungovat, je to myslím v pořádku. Potíž je, když to někdo začne brát jako cestu k získání peněz.

2 Mirielka Mirielka | Web | 18. června 2014 v 22:26 | Reagovat

[1]: Je to presne jak rikas, pokud clovek hraje obcas pro zabavu, a plne si uvedomuje nasledky a moznost prohry, tak to problem neni. Proto simyslim, ze celoplosny zakaz je k nicemu. A gambling jako prostredek k ziskani penez se stava stejnou zavislosti jako cokoli jineho co se poziva ve velkem mnozstvi - bohuzel keuta osobni zkusenost s vlastnim tatou. ;-)

3 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 2. července 2014 v 11:16 | Reagovat

Nulová tolerance k jakýmkoliv závislostem, ať už je to konzumace alkoholu, drog a nebo gambling, neřeší skutečný problém, ale vždy vede jen k rozmachu černého trhu. Přičemž všechny peníze získané z této činnosti potom končí výhradně v soukromých rukách.
O neúspěšnosti nulové tolerance, konkrétně vůči alkoholu, měli možnost přesvědčit se například při prohibici v USA ve dvacátých letech. Prohibice naopak umožnila rozmach nových zločineckých struktur, které však po zrušení prohibice nezanikly, ale dále pokračovaly v činnosti a vyvíjely jiné zločinecké aktivity.
Příklad můžeme najít i u nás, v omezování stánkového prodeje vietnamských trhovců. Jedna část Vietnamců se sice přesunula do kamenných obchodů, ale druhá část se stahuje do tzv."šedé zóny", kde se věnuje výrobě a distribuci drog, popřípadě výrobě cigaret.

4 Mirielka Mirielka | Web | 2. července 2014 v 16:13 | Reagovat

[3]: Přesně tak, jak říkáš. Při nulové toleranci se pouze otvírají dveře šedé a černé ekonomice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama