"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

Technika z nás dělá lenochy

9. března 2014 v 10:47 | Mirielka |  Úvahy k zamyšlení, postřehy...
Občas nostalgicky vzpomínám na doby, kdy nás technika neobklopovala tolik, jako dnes. Když jsem byla malá holka, tak ještě neexistovaly mobilní telefony, málokdo měl doma počítač a o připojení na internet ani nemluvím. V těchto dobách (pro někoho pomalu ve středověku), když jsme se chtěli sejít, tak jsme se museli ve škole domluvit a ve smluvený čas být na místě. Pokud někdo nepřišel, jeho smůla, šlo se bez něj. A věřte, nebo ne, většinou přišli všichni.


Ale protože jsem se narodila přesně do doby, kterou bychom mohli označit za dobu technické revoluce, tak se moderní technika nevyhnula ani mě. Když jsem byla úplně malá, tak jsme s babičkou, u které jsem trávila prázdniny, chodila telefonovat na poštu, později do budky. Po smrti dědy si babička nechala do domu zavést pevnou linku, aby s námi mohla být v častějším spojení.

První počítač naši koupili v době, kdy už jsem byla ve druháku na střední. Na svoji dobu to byla vymakaná mašinka. Dodnes si vzpomínám, jak nám paní profesorka ve třeťáku říkala, že vývoj počítačové techniky se blíží k hranici 1 GB RAM, ale že to ani nebude pro nikoho užitečné, protože na to neexistují programy. A netrvalo dlouho a pod 1 GB RAM byl počítač starý "šmejd". A vytáčené internetové připojení, to byla teprve slast. Kolikrát se člověk snažil vytáčet připojení a kde nic, tu nic. Impulsy naskakovaly, a počítač stále nebyl připojený.

Pak přišly mobilní telefony. Z počátku to byla výsada manažerů a podnikatelů. "Obyčejný" člověk se až styděl, když mu mobil zazvonil někde na veřejnosti. Vždyť se říkalo: "Každý debil má svůj mobil". Postupně se z mobilů začala stávat součást každodenního života nejen podnikatelů, ale i ostatních lidí. A dnes? Dnes si nedokážeme představit, že bychom bez mobilu mohli existovat.

S tím, jak jde technika dopředu, mám však pocit, že lidstvo hloupne a hlavně je stále více pohodlné. Dřív, když potřeboval člověk zjistit nějakou informaci, často musel do knihovny. Dnes se o vše postará tetička Wiki a strýček Google. Je snadné zadat si klíčové slovo do vyhledavače a čekat, až na nás internet vychrlí požadované informace. Problém nastává ve chvíli, kdy jsou informace protichůdné - na net si může psát každý, co chce a o to hůře se hledají informace pravdivé. Ale dokud člověk ještě hledá, tak je to fajn.

Víc mě vytáčejí lidé na různých sociálních sítích v různých komunitách. V poslední době mám pocit, že nestuduju na univerzitě, ale v mateřské škole. Vrcholí doba dokončování bakalářských a diplomových prací. A otázky jsou stále stejné. Studenti jsou už tak líní, že se nedokážou podívat pár řádků zpět a neustále se ptají na totéž. Je to přece tak pohodlné. Proč by se obtěžovali si informace dohledávat třeba jinde na netu, když stačí napsat pár písmenek a počkat, až jim někdo odpověď naservíruje na zlatém podnose.

S tím, jak jde technika dopředu, my jsme stále línější. Pokud se nám nechce na domluvenou schůzku, tak stačí napsat SMSku, případně druhému zavolat. Když potřebujeme informaci, tak nám stačí napsat pár písmenek do vyhledavače a informaci máme do chvilinky na obrazovce. Ven už skoro nechodíme a setkáváme se jen na sociálních sítích. Není to škoda? Neochuzujeme se o něco? Opravdu je ten virtuální a technický svět lepší, než ten, který je reálný a kolem nás? A není škoda, že o tom více nemluvíme?
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Scrat Scrat | E-mail | Web | 9. března 2014 v 12:19 | Reagovat

No, je to hrozný. Pamatuju si, jak jsem byla malá a šla na školu v přírodě. Vzala jsem si tam mobil, takovej tlačítkovej, ale stejně ho měla pořád u sebe učitelka a chodila jsem si pro něj, jen když jsem chtěla zavolat rodičům. Když letos jede ma školu v přírodě má mladší sestra, bere si s sebou tablet, mobil a je naštvaná, že jí rodiče nedovolí počítač. Ta technika prostě lidstvo jednou zničí :/

2 Kačka (osobnivesmir.blog.cz) Kačka (osobnivesmir.blog.cz) | Web | 9. března 2014 v 14:08 | Reagovat

[1]: Máš pravdu, je to hrůza. Nedovedu si představit, co bude tak za 50 nebo 100 let.

3 konecnestebou konecnestebou | 9. března 2014 v 14:17 | Reagovat

máš pravdu..hodně se o tom mluví a pořád se o tom mluví..internet,mobily,počítače..všechno to má nevýhody..ale i výhody..člověk si mobily a počítači chtěl jen ulehčit život..bohužel si ho ulehčil tak,že zlenivěl..všechno za nás prostě dělají počítače a mobily..

4 Lili Lili | Web | 9. března 2014 v 15:20 | Reagovat

souhlasím s tebou, mobily a počítače začínají ovládat naše životy víc a víc. Nejvíc mě vytáčí lidi u nás ve třídě, kteří mají pořád prst na mobilu a někomu píšou nebo jsou na facebooku, místo aby komunikovali s lidmi okolo sebe. Nedokážu si představit jak to bude vypadat za nějakých 20 let. :-)
Jinak hezky napsaný článek a moc hezký blog :-)

5 Mirielka Mirielka | 9. března 2014 v 19:54 | Reagovat

[1]: Jo doba jde kupředu. Já když byla malá, tak ani mobily neexistovaly :-) Dnes, když jezdíme s dětma na tábory, tak ho mají všichni a děsně se diví, že jim ho nechceme nechat nabít - nemáme elektriku, takže dospěláci nabíjí jen v autech :-)

[2]: Já si to ani představovat nechci :-!

[3]: Ta pohodlnost mi na tom vadí asi nejvíc, ale zase abych nebyla za moralistu, taky mi počítač a mobil spoustu věcí usnadňuje :-)

[4]: Jo reálná komunikace se bohužel vytrácí :-( A děkuju za pochvalu :-)

6 Elena Elena | Web | 14. března 2014 v 12:38 | Reagovat

Je zjímavé, že ačkoli nás technika obklopuje (spíše dusí) čím dál tím víc, stejně o tom nikdo moc nemluví. Kdybych mohla, asi bych se vrátila do doby, kdy veškerá technologie spočívala pouze v pevné lince doma.
Chápu, že je to velmi užitečné a v některých případech i nápomocné (třeba když se někde zdržím pozdě večer, můžu napsat rodičům, aby o mě neměli strach), ale zbytečnosti jako aplikace na odhánění komárů je lepší nekomentovat.
Upřímně narovinu, nemám facebook a jsem za to ráda - když kolem sebe vidím, jak se lidé hádají kvůli "olajkování" fotografií, kdo komu napsal komentář a proč si mi neodepsal na chat, je mi z toho do smíchu i do pláče zároveň.
A tím, že miluji procházky po venku, než pořád čučet do monitoru, jsem se pro svou generaci stála velmi divnou a zvláštní ;-)

7 Sin Ister Sin Ister | 14. března 2014 v 13:50 | Reagovat

No to je patos. Technika nedělá lidi líné, dělá lenochy (i ty latentní) víc línými, ale nám ostatním naopak usnadňuje a efektivizuje práci. Myslíš, že vyhledávání informací výhradně chozením do knihovny byly časy pilnějších lidí? Nikoliv, byla to pouze technicky zaostalejší doba, kdy tohle byla nutnost, ale garantuji ti, že i dneska knihovny praskají ve švech, obzvláště ty akademické, protože ani dnes ještě není všechno digitalizované a zpřístupněné na Síti, možná bys tam měla zkusit někdy zajít, mimoto vyhledávání něčeho elektronicky rozhodně neznamená lenost, lenost by byla sedět a nedělat nic. Studenti jsou líní, protože stát financuje školy podle počtu hlav, proto jde jen o to nabrat každoročně maximální počet studentů, což logicky vede k velkému počtu debilů, které zaplevelují vysoké školy a snižují tak jejich prestiž. Paralelně s tím je i kvalita učitelů leckdy katastrofální a ostudná (zřejmě vážně platí „kdo nic neumí, ten učí"). Na net si každý může napsat cokoliv chce, ale jsme zase u toho, idiot použije všechno, inteligent naopak používá ověřené zdroje, kromě toho i taková wikipedie je kontrolovaná a editovaná. Nikdo nikoho nenutí nechodit ven, koho to baví nebo dbá o své zdraví, provozuje i tyto činnosti. A tak dále, a tak dále ... Technika není dobrá ani špatná, je neutrální, a pouze odkrývá povahu, podstatu a charakter každého individua podle toho, jak s ní nakládá. Místo pofidérní nostalgie bych raději děkoval nevímčemu za to, že mohu žít v tak osvícené a pro život vhodné době, v době historicky vůbec největšího blahobytu, a zároveň litoval toho, že jsem se nenarodil o něco později do doby, kdy na tom budeme ještě lépe, doby neurologických implantátů, přímého napojení na cyberspace atd. Pokrok je jedna z nejdůležitějších věcí k dlouhodobému přežití a zlepšování kvality života a není proč se mu vyhýbat nebo si an něj stěžovat.

8 Barča Barča | 14. března 2014 v 14:19 | Reagovat

Dřív jsme si vždycky řekli kde se sejdeme a tak.
A teď mi furt kámoška píše SMS jako: už jsi vyšla? Už jdeš? Kde jsi? Kudy jdeš? A další, než někam dojdu napíše mi 10 esemesek o tom jakou jdu ulicí a tak. Je to hrozný.

9 anlia anlia | E-mail | Web | 14. března 2014 v 15:05 | Reagovat

Technika šla dopředu a ano, lidé jsou možná lenivý, možná se scházejí více na internetu než v reálném světě, to je všechno pravda. Ale nestálo by za řeč se zmínit i o pozitivech technologie? Nic není jen černé nebo bílé...

10 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 14. března 2014 v 15:25 | Reagovat

Tohle je těžké. Občas taky nadávám, že lidi dneska přečtou dva řádky z Wiki a jsou spokojení. A když někam vyrazíme a zbytek výpravy horko těžko loví informace někde na Netu, místo aby se došli zeptat na ty informace pár metrů od nás, kde sedí ochotně se tvářící paní, bývá mi z toho až do breku.

Ale není to vždycky tak snadně špatné. Třeba si netroufám dávat hranici mezi lenost a operabilitu, nebo jak by se tomu mělo nadávat správně. Občas volám domů s tím, že vyrazíme v sobotu dopoledne, a že ještě z autobusu zavolám, kterým že spojem to jedeme přesně a kdy tedy dorazíme. Nemusí to být jen o neochotně nebo neschopnosti se rozhodnout dřív, třeba mám v pátek nějakou událost (existují takové, z kterých se moc nedá odejít před koncem) a nevím, kdy přijdu domů (eh, na kolej), takže nechci slibovat příliš brzký odjezd, ale nechci rovnou zavrhnout možnost dorazit brzy. Nebo se s někým domluvím, že až dokončím své pochůzky, zavolám a uvidíme, jestli se ještě zvládneme sejít -- ono slibovat nějaký čas třeba po vyřizování na úřadě může být dost ošemetné. Možnost prozvonit z autobusu člověka, který mě má na nádraží vyzvednout, elegantně řeší čekání v dešti větru na zpožděný spoj.

Už tu byla nadhozena možnost dát někomu vědět, že jsem v pořádku. Když se na trati něco stane a můj vlak se zpozdí, člověk, který mě očekává, může vždycky zjistit, že je zpožděný celý vlak, takže asi není důvod bát se o mě. Ale když mám z toho vlaku přijít sama, on dávno dorazil a já stále nikde, je to proto, že jsem se cestou zapovídala s náhodně potkanou kamarádkou, že mi ten vlak ujel, že mě cestou z nádraží srazilo auto, …? Tohle mobil řeší. Dneska už nemusím prosit sousedku, ať našim vyřídí, že jsem se jenom nevešla do autobusu. Jo, jasně, taky to není „musím to stihnout, nebo se o mě budou bát“, je to „kdyžtak holt zavolám“, ale mně to přijde jako přijatelná cena.

Navíc, byť to bude možná znít trochu jako klišé, Internet umožňuje obyčejným lidem sdílet neobyčejné věci. Může jít o různé tipy na ruční práce, o fotky ze zajímavých koutů republiky (nebo rovnou světa), o zkušenosti s motivací členů pro včasné příchody na schůzky, o zajímavé úpravy receptů, o vlastní příběhy, o zkušenosti ze studia toho a toho oboru, nebo třeba jen o informaci, že někde vychází zajímavý časopis. Musíme (nebo bychom alespoň měli) mnohem víc přemýšlet nad důvěryhodností získaných zdrojů, ale nejsme omezení vydanými příručkami a lidmi v našem bezprostředním okolí.

Navíc, i dneska existuje spousta lidí, kteří techniku využívají zejména k tomu, aby zjistili, kdy jim jede vlak někam do divočiny, a domluvili se s kamarády, kdy se sejdou.

11 Seiya Seiya | Web | 14. března 2014 v 15:27 | Reagovat

Tohle vidím jako hodně černobílí článek, nevíc ne vše se dá hodit na každého. Když člověk nechce, nemusí se stát "obětí" techniky. Já třeba mobil použiju jednou za týden. Počítač používám častěji, ale na psaní a kreslení. Problém je v nás, nikoliv v technice :)

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 14. března 2014 v 18:05 | Reagovat

Musím docela souhlasit a ačkoliv patřím k mladé generaci, většinou se soc. sítím vyhýbám. Počítač i mobil používám, to jistě (mobil zejména a kvůli rodičům), ale ne, že bych se na něj smrtelně vážně spoléhala. V podstatě mě ani nezajímá, kdo, co má a nějaké ty trendy v technice nesleduji, proč taky, když to moje funguje a to mi stačí.
Pokud jde o VŠ, musím říct, že znám případy zcela opačné, kdy to kantoři pojali, tak, že tohle je jejich píseček a člověk nemá jinou možnost, než se zařadit. A to je vidět i na obhajovacích pracech, co jsem měla tu čest číst. Student si musí dát bacha, aby nezapomněl zcitovat každé ň, ale vlastní poznatky se tam objevovat ani pořádně nesmí... no, koneckonců záleží na tom, co je to za fakultu :D
Zpátky k technice, ona je svým způsobem prospěšná, ulehčuje život (kupříkladu, kdybych si měla odněkud z knih zjišťovat původ některých chem. látek, škráblo by mě), tak proč si nepomoct s trochou internetu, když to pro mně není ani podstatné a v životě se tím zabývat nebudu? Pravdu máš v tom, že se to nesmí přehnat a každý tvrdý/měkký ičko, zadávat do googlu je trochu ubohost. Ale je vždy na člověku, jak se nechá či nenechá ovlivnit :-D

13 Lúthien Lúthien | Web | 14. března 2014 v 19:01 | Reagovat

První mobil jsem dostala v 15-ti letech. Docela mě děsí, že dnes už mají vlastní tablety děti v první třídě....Přemýšlím, jak to bude pokračovat dál.

14 Aurora Aurora | Web | 14. března 2014 v 19:11 | Reagovat

Aké si urobíš, také máš....

15 Bonnie Galactic Bonnie Galactic | E-mail | Web | 14. března 2014 v 22:47 | Reagovat

Promiň, ale chcete říct, že co je psané v knize je pravda? Nemyslím si. Jen tomu lidé více věří. Ano, když něco potřebuju vědět, tak se zeptám telefonu. Od toho jsem si ho pořídila. A než začnete něco o lenosti. Denně chodím na procházky, do školy, pak do práce, doma mám uklizeno, navařeno, mám ráda jógu, fotím, čtu odbornou literaturu.

Ale proč bych měla ztrácet čas tím, že poběžím hned do knihovny (kterou nemám hned pod okny baráku, takže mi to nějakou tu půlhodinu zabere) a rozhodně si nepřipadám hloupější, naopak. Dřív, když jsem neměla telefon, a nikdo neznal na mou otázku odpověď, tak jsem se nic nedozvěděla. Nebyla jsem o nic chytřejší, do knihovny bych kvůli tomu taky neběžela. A teď, když náhodou něco nevim, tak si to prostě najdu. Abych byla o něco malinkato chytřejší. Neházej lenost, hloupost a techniku do jednoho pytle. Hloupost je hlavou, lenost vesměs výchovou a technika? Technika je věc, která mi především usnadňuje život a zajišťuje práci (studuju IT).

A mimochodem, když se stane, že na domluvenou schůzku nemohu, dám to vědět včas. Ale proč si hrát na "starou" dobu a nechat člověka čekat (předpokládám půl hodiny, dýl by to asi nevydržel), když mi třeba na cestě dojde nafta? Jasně že mu logicky zavolám, protože je to jeho drahocený život a jeho drahocený čas, kterého máme proklatě málo.

Sice jsem se do toho opřela, ale nesouhlasím s vámi, tak to nebudu zatajovat. To že někdo neni schopnej odevzdat slušnou bakalářku, to je jeho lenost, jeho volba a jeho blbost. Ne toho, že používá mobil. Navíc dnešní svět po nás toho chce tolik, nemůžu všechno vědět od narození.

Jednou mi jedna žena řekla:"Vy mladí, to dnes máte tak složité. Už v 18 netušíte, jestli budete mít co do pusy. Můžete se strhat, aby jste dostali dobrou práci. To já, když mi bylo 20, tak už jsem měla dítě a jediný co jsem musela, bylo ráno vstát, podojit krávu, nakrmit zvířata, uvařit oběd... A věděla jsem, že mám jistotu."

Já tu jistotu teda nemám. Teď to vypadá, jak kdybych odběhla od tématu, ale ne. Tahle doba po nás vyžaduje, aby jsme neztráceli čas. A neztrácet čas, mohu jedine s mobilem a internetem. Prostě už to budete muset přijmout. Stane se to samozřejmostí jako nosit venku boty.

16 Jejda Jejda | 15. března 2014 v 8:51 | Reagovat

Uvědom si jednu věc: Je dobře, že jde lidstvo ,,dopředu". Jen si představ, kdyby jsme žili několik miliónů let pořád jako v padésátých letech a nevyvýjeli se? Nebylo by to trapné?
Lidé musejí nejdříve udělat osudovou chybu, na jaké už pracují teď, aby si uvědomili, proč tu jsme. A proč tu jsme?
To nikdo neví.

Vývin lidí je v pořádku, ale mohli bychom být oři tom ohleduplnější, jestli víte jak to myslím...

17 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 15. března 2014 v 9:29 | Reagovat

Dnešní děti co dnes vyrůstají na tabletech, smart-'founech' budou za pár let asi ještě stokrát 'vymaštěnější' než dnešní teenageři co to vyrůstání mají za sebou.

Dělá to z nás lenochy protože, popravdě, když má člověk internet a počítač má vlastně všechno co potřebuje. Zbytek je mu doručen ke dveřím. Vlastě... když se to vezme, dnes už ani nemusíš vytáhnout paty z baráku. :-?

18 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 15. března 2014 v 12:32 | Reagovat

Pěkné :-) Ale život bez mobilu si dokážu představit, protože je to pro mě každodenní realita :-D

19 martabloguje martabloguje | 15. března 2014 v 19:43 | Reagovat

Marta techniku nemusí.
Obejde se bez všech ajfonů ajpodů a placatých krabiček,který jsou nevzhledný.
Klidně bych se obešla bez televize,ale bez yt a hudby asi ne:(

20 Coloray Coloray | Web | 15. března 2014 v 22:30 | Reagovat

jj, dobře napsané. Má to svůj velký díl pravdy. :-)

21 Pražský poděs Pražský poděs | Web | 16. března 2014 v 0:47 | Reagovat

No jo...a co? Vítejme v současném světě.

22 Vivi Vivi | Web | 16. března 2014 v 11:01 | Reagovat

Na druhej strane je ale blbost to všetko zvaľovať na techniku a že je taká doba, pretože aj ked aj ja by som sa asi beez mobilu a pocitaca nevedela zaobist je to všetko na nas. Sice si pozeram nejake informacie j na internete, tak si neviem predstavit citat knihu na tablete.Neni nad starou dobrou knizkou a ta jej vôňa...

Sice mam FB ALE Nedam dopustit na normalne stretnutie a nielen to virtualne.
Čo mi ale naozaj lexie na nervy je to, ak vidim niekde v kaviarni partiu kamaratov a namiesto toho aby sa rozpravali, zabavali ...všetci cumia do mobilu a pisu si cez spravy a davaju statusy typu prave sedim v takej avtakej kaviarni s "Jozkom Mrkvickom a Janikom" a bla bla:D:D

23 Vali&Kami Vali&Kami | Web | 16. března 2014 v 11:21 | Reagovat

Ahoj tvuj blog se nam moc libi ale navstiv i ten nas a treba zanech nejakej komentiik
http://prettycute1.blogspot.cz/

Vali&Kami

24 Carol Carol | Web | 16. března 2014 v 11:38 | Reagovat

Samozřejmě. Jsme línější a línější. U bytovky, ve které bydlím, je dětské hřiště. Ještě před pár lety tam byla sousta dětí. Každý den si tam hrály od chvíle, kdy přišly ze školy až do tmy. Dnes se tam jen občas objeví nějaké malé dítě s maminkou. Je  to změna. Ale podle mě to zajde tak daleko, že se všichni zase vrátí ven.

25 Čivava Čivava | Web | 16. března 2014 v 12:27 | Reagovat

Já ještě patřím taky k těm, kteří prožili dětství bez počítačů a mobilů. Vidím to u mé sestry (7 let), která je celý den zalezlá u notebooku a vyhnat ji ven je velmi obtížné. Skoro se bojím, co bude za 20-30 let. Na druhou stranu může přijít "revoluce", všichni zahodí elektroniku a vylezou ven (pravděpodobnost asi stejně velká, jako pád meteoritu).

26 RealistOnTheRainbow RealistOnTheRainbow | Web | 16. března 2014 v 14:25 | Reagovat

[11]: souhlasím, je to v lidech. hlavně technika je výhoda, zejména když potřebuješ vyhledávat informace. Nemusíš čekat 3 dny na jednu knížku jako dříve.

27 lucky273 lucky273 | Web | 16. března 2014 v 15:28 | Reagovat

Naprosto tebou souhlasím.. Já jsem viděla poprvé počítač když mi bylo 5 když si ho rodiče tenkrát přivezli. Chodila jsem na něj tak jednou za měsíc nebo 2, abych si zahrála Malování, Hledáni min a to bylo asi tak všechno. Jinak jsem chodila si hrát na zahradu na pískoviště atd...
Dnes jsem na gymnáziu a mám pouze mobilní telefon a netbook, který vlastně je mamky. Jenže děti ve věku 7 let už mají tablety, iPhon, notebook atd. (ano viděla jsem to někde).
Vím technika sice jde dopředu, ale přece jenom, nezdá se Vám že je to trochu příliš?..

28 LuSsy LuSsy | Web | 16. března 2014 v 15:57 | Reagovat

Nevím, jak to bylo, kdy jsem byla hodně malá, ale vím, že už tehdy jsme měli přímou linku, protože jsem se narodila až v letech devadesátých a navíc my jsme nikdy neměli moc peněz, což znamená, že jsme ji určitě měli mezi posledními a nebo za minimální částku.
Svůj první mobil jsem viděla asi když mi bylo něco kolem pěti a to u svého staršího bráchy a rodičů. Já svůj první mobil dostala až ve čtvrté třídě a ten už byl barevný. Dostala jsem ho proto, protože už jsem ze školy mohla chodit sama a rodiče měli o mě strach. Další mobil jsem dostala v páté třídě, protože mi ten předešlý ukradli lidé z jiného etnika, než ve kterém se nacházím já. Nakonec jsem i tenhle utopila. :D Dostala jsem bráchův starý mobil, ano, jeho úplně první. Nevadilo mi to. Potřebovala jsem ho jen na komunikaci s rodiči. Někdy v osmé třídě jsem si koupila hudební mobil, protože hudba a já to je neodloučitelné a teď mám multimediální mobil po své mamince. Není to dotykáč, ale zvládne skoro všechno, co dokáží dotykáče. Jsem proti dotykáčům. Nechci se dožít toho, kdy si budu muset koupit dotykáč... Jo a jen tak... ten starý bráchův mobil jede až do teď. :D
Počítač jsme měli celkem brzy, jen co se staly barevné. Vydržel nám dlouho. Ještě teď ho máme (tu velkou krabici), ale už je rozebraný. Měli jsme s ním hodně problémů, protože už nestíhal pracovat tak, jak my jsme chtěli. Koupili jsme si s bráchou noťasy a teď se aspoň nemusíme o nic hádat a každý tam máme svá tajemství. :D
Né, jenom že lidé mají google, ale oni už jsou lenivý ho i použít. Viz jeden komentář na jedné nejmenované stránce. Jeden časopis tam zveřejnil fotku nějakého ČR/SR rappera (musím se přiznat, že ani já jsem nevěděla, o koho jde, ale bylo tam napsané jméno) a hned pod tím komentář: "Kdo to je?". Plno lidí tam psalo, že si to může najít na googlu a odpověď od oné byla, že proč by to jeho jméno zadávala do googlu, když jí to tu za chvíli někdo napíše...
A lenivost už není ani u děcek, ale i u dospělých (učitelů). Místo, aby vám nějak látku vysvětlili, tak vám řeknou, že máte na stránkách školy listy a ty si vytiskněte. Do sešitu si napište samostudium. V životě jsem tu věc nedělala a mám samostudium. Sexy... Tak stejně to je i u písemek. Někdo chybí strašně dlouho a oklepává se z toho a oni mu hned první den dají písemku se slovy, že má "fejsbůk", mobil a další komunikační věcičky...
V mém období tmy se mi internet tak trochu hodil. Našla jsem si kamarády a taky jsem se mohla realizovat díky blogu. Stejně na své přátelé nemám tolik času, abych s nimi chodila každý den ven, takže je super, že s nimi můžu komunikovat nadále. Jako bonus můžu se bavit i s těmi, kteří se odstěhovali... :)
O malých dětech. Vy třeba máte své zkušenosti, ale já normálně u nás v sídlišti vidím, jak si tu malé děti hrají a musím se přiznat, že mě to hřeje na srdci. Ano, jsou lidé, kteří se od techniky neodtrhnou, ale věřím, že ještě pořád tu nějací jsou, kteří to dokáží. :)

29 Lenna68 Lenna68 | Web | 16. března 2014 v 16:57 | Reagovat

Tak to je hezký článek, zažila jsem něco podobného. Tenkrát když letěli první telefony pamatuju alkately s anténkou a později siemensy bez anténky. A vždycky se říkalo o alkatelech "Alkaplečka stará sr*čka" :D

Je fakt že lidé lenivý a že je to zlé. Ale za zmínku stojí i ti, kteří se to snaží brát střídmě. Na příklad já jsem si chytrý telefon nepořídila a ani nehodlám pořizovat, mám telefon jen na volání a smsky a stejně mě na něm málokdo zastihne, protože ho u sebe moc nenosím, stále říkám, že nejsem žádný otrok na telefonu. A u počítače sedím většinou navečer nebo v případě ošklivého počasí jako teď, takže mám ze sebe dobrý pocit, že se ve volném času věnuju hlavně práci a zálibám a za kamarádkou raději zajedu osobně, aspoň se i projdeme a reálné povídání, na to nemá nic, proto oprašuju návštěvy. A všem bych doporučila a přála to samé, aby nebyli otroky těch dokonalých technologií, aby se scházeli, učili novým věcem, věnovali se koníčkům a prostě neztráceli naději na pracnější, ale šťastnější život. :-) Jinak hezký článek, chválím. :-)

30 Mirielka Mirielka | 16. března 2014 v 17:41 | Reagovat

Díky všem za reakce :-) Byla jsem překvapená, co se tu objevilo lidí, než jsem se podívala na úvodní stránku blogu a zjistila, že se tam objevil ten můj v propagovaných. To mě osobně moc potěšilo.

A k vašim reakcím - článek byl psán na téma týdne - o čem se nemluví. Takže jsem to záměrně pojala poněkud víc pesimisticky. Techniku jako takovou neodsuzuju, koneckonců sama ji taky používám, že? Ale článek měl spíše poukázat na to, že díky technice jsme opravdu o něco línější, než dřív. Technika je jistě prospěšná věc,ale musí se s ní umět zacházet s mírou a ne si ji postavit na pomyslný piedestal a celý život jí podřídit :-)

31 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 16. března 2014 v 18:56 | Reagovat

Když jsem se narodila, tak jsme neměli ani pevnou linku, což v půlce devadesátek už bylo celkem normální, ale bydleli jsme na vesnici, kde měli pevnou linku jen v jedný chalupě a byla to takzvaná "telefoní stanice". Pak jsme si koupili video a já byla úplně hotová, že nemusím čekat na filmy v televizi, ale můžu si je půjčit ve videopůjčovně. No a pak jsme se odstěhovali do města a šlo to ráz na ráz, počítač, telefon, mobily, internet... Někdy si říkám, jestli mi nebylo líp, když jsme se s děckama scházeli na návsi...

32 idreamer idreamer | Web | 16. března 2014 v 19:46 | Reagovat

Se sociálními sítěmi v dnešní době je to opravdu těžké. Většina tvrdí, že se bez nich v pohodě obejde, ale kdyby k tomu náhodou došlo - pak se jistě ukáže, že tomu tak není. Zkusili jste se zamyslet nad tím, že až Vám bude 50, tak si radši zachattujete než aby jste se zvedli ze židle a šli s někým "reálným" třeba na kafe?
A s tím hledáním v knihách a slovnících či encyklopediích máš naprostou pravdu. Dneska máme problém najít v tabulkách vzoreček na sinovou větu! Ale je to tím, že je  prostě nepoužíváme...

33 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 16. března 2014 v 21:07 | Reagovat

Pravda, pravda.

34 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. března 2014 v 21:36 | Reagovat

Nedávno jsem četla u článku komentář, že "tenonen" má mobil, čtečku, PC i NB - se prsil. Jakoby nad to nebylo. Ale - co kdyby nastal blackaut? Kde by se všema krámama byl? Ani by nevěděl, kam se obrátit o radu. A když je tak sebestřednej, málokdo by mu rád poradil. Měli bychom být všestranní a hledat u zdrojů... :-)

35 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. března 2014 v 21:39 | Reagovat

[6]: Mám to taky tak. Jsem ovšem už stará, ale komunikuju spíš s lidma venku než na sítích. Nechci FB, zklamal mě a nemohla jsem se z něj nakonec odhlásit.
Ovšem komunikaci přes svůj blog miluju a tím jsem poznala hodně kvalitních lidí. Tvůj článek je hodně dobrý a komentáře lidí taky :-)

36 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. března 2014 v 21:41 | Reagovat

[8]: A - kdo to platí? 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama