"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

Léčba existuje, ale je pouze pro „vyvolené“

22. února 2014 v 20:49 | Mirielka |  Téma týdne
Že existuje několik způsobů léčby rakoviny, vědí asi všichni. Nejobvyklejšími léčebnými postupy jsou operace, chemoterapie a ozařování. A právě u ozařování nastává největší problém. V současné době se nejčastěji ozařuje za pomoci tzv. fotonů. Avšak medicína pokročila a přišla s novou metodou, a to ozařování pomocí protonů.


V Praze na Bulovce vzniklo nové centrum, které léčbu protonovým ozařováním provádí. Skvělé, že? Avšak tato léčba je pouze pro "vyvolené". Ptáte se, kdo je tímto vyvoleným? Je to člověk, který má peníze. Protože pojišťovny (s výjimkou VoZP) tuto léčbu nehradí. Přijde vám to divné? Mě taky.

Léčba protonem je prý drahá. Nejsem odborník, ale když jsem porovnávala ceny "klasické" léčby a léčby protonem, tak mi to zas tak velký rozdíl nepřijde. Navíc při léčbě protonem je zachována poměrně vysoká úroveň "normálního" života pacienta, což při klasickém ozařování není úplně běžné. Takže člověk, který je léčen protonem může chodit do práce a tím opět šetřit peníze - není na neschopence a navíc opět přispívá ze svého platu do státního rozpočtu a také do "své" pojišťovny.

Rozdíl je v cílení ozařování. Fotonové ozařování ozařuje i zdravou tkáň, kdežto protonové dokáže cílit přímo na nádor a to tak, že okolní zdravá tkáň je zasažena pouze minimálně.

Jasně, ani protonová léčba neřeší vše. Jsou typy nádorů, kde ani tato metoda nepomůže. Ale přijde mi zarážející, že se např. VZP tak brání podepsat smlouvu s Protonovým centrem v Praze. VZP některým pacientům hradí tuto léčbu v zahraničí, tak proč ne i u nás?

Celý život si platím zdravotní pojištění. Očekávala bych tedy, že v případě, že budu potřebovat lékařskou pomoc, tak mi bude poskytnuta v nejvyšší možné kvalitě a nejvíce "ušitá" na míru mé nemoci a v případě, že jiná alternativa neexistuje, tak že pojišťovna zaplatí i tu dražší léčbu. Ale to by nesměla existovat lobby, které by se nová metoda nemusela hodit do krámu, protože občas mi přijde, že cílem není vyléčit, ale léčit co nejdéle, neboť na tom se napakují výrobci léčiv případně někdo další.

Jsou lidé, pro které jiná, než protonová, léčba není možná. Avšak nemají peníze, aby si mohli tuto léčbu sami zaplatit, a jejich pojišťovna ji neproplácí. Někdo má to štěstí, že kolem sebe má lidi, kteří mu ochotně pomohou např. tím, že pro něj uspořádají sbírku. Ale to je pomoc konkrétnímu člověku, ne všem. Je skvělé, že existují lidé, kteří pomáhají ostatním. Ale nebylo by lepší, kdyby veřejnost dokázala táhnout za jeden provaz a pokusila se něco změnit od základu - v tomto případě od pojišťoven a jejich nesmyslných dohadů o tom, co uhradí a co ne?

To, že se může léčit jen někdo, mi prostě nedává smysl.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 K. K. | E-mail | Web | 22. února 2014 v 21:59 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím!
Zrovna nedávno jsme doma řešili, že naše pojišťovna dává 5000 na léčbu závislosti na cigaretách, ale jen 300 dětem na očkování. Jak je to možné?
Stejně tak to ale bohužel je i s léčbou daleko závažnějších chorob, jako je třeba výše zmíněná rakovina.. Nejhorší na tom je, že léčebné náklady zas nejsou tak vysoké, že by si to pojišťovny nemohli dovolit. Bohužel je ale důležitější plat kdejaké kancelářské krysy ve VZP než život člověka.

2 LuSsy LuSsy | Web | 16. března 2014 v 16:16 | Reagovat

My jsme s o pojišťovnách bavili u nás ve škole a přišli jsme docela k zajímavým věcem. My vůbec můžeme být rádi, že nějaké pojištění máme. Jsme na tom ve světě pomalu nejlépe (co se zdravotnictví týče). Kdybyste si měli vzít, jak je na tom zdravotnictví v jiných zemích a jiných kontinentech, tak by si lidi konečně přestali stěžovat.
Já to chápu. Já sama jsem měla v rodině člověka nemocného s rakovinou a já sama se o toho člověka starala...
Já se ani nedivím, že to ty pojišťovny nechtějí zaplatit, je to něco nového, nevyzkoušeného pořádně... Je to sice přelomové, ale netvrďte mi, že cizí záření v těle poškodí jen minimálně. Možná, že je to pravda, ale já tomu prostě nevěřím. Každé záření tělu "pomáhá". A to co jsi napsala, že by byl ten člověk schopný chodit normálně do práce. Jasně. Zažila jsi vůbec někoho po tom, co se vrátil z ozařování a nebo chemoterapie? Mně se zdá, že ne. Takový člověk opravdu není schopný chodit do práce... Nevím, jestli to myslíš tak, že si člověk zajede na ozařování a pak půjde normálně do práce a nebo to myslíš, že až po několika cyklech ozařování se vrátí do práce. První možnost? Absolutní kravina. Druhá? Trochu možná reálná, ale ne ve všech případech. Ve většině případech nestačí jen jeden cyklus a tak se to všechno hezky opakuje a člověk doopravdy nemá šanci se dostat do práce... a když náhodou, tak svou práci už nemůže vykonávat.

3 Mirielka Mirielka | 16. března 2014 v 17:50 | Reagovat

[2]: Právě, že jsem zažila člověka, který si touhle léčbou prošel - tou protonovou. Učí u nás na škole, dokonce o něm vyšly i články v novinách - herecká ochotnická obec se na něj složila a tuhle léčbu mu uhradila. Byl na ní v lednu. V únoru už normálně učil a nebylo na něm poznat, že by něčím takovým prošel, kdyby se o tom náhodou nezmínil při přednášce a my se spolužáky si pak nedohledaly další informace. Takže proto jsem to tu psala. Neříkám, že to jde vždy, ale když ta možnost je a může pomoci, proč to nezkusit?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama