"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

Kostky jsou vrženy...

27. října 2013 v 12:37 | Mirielka |  Úvahy k zamyšlení, postřehy...

... a teď se pánové a dámo ukažte. Výsledek voleb jasně dokazuje nespokojenost občanů se současným stavem politické situace na našem území. Pro mě osobně volby dopadly docela dobře. Po prvních předvolebních průzkumech mě jímala hrůza z toho, že by nám po další čtyři roky vládla sociální demokracie s podporou komunistů. To je pro mě naprosto nepřijatelné řešení. ČSSD jako taková - no budiž, když to lidé chtějí, ale komunisti, ne, děkuji pěkně, to už tu bylo a já prostě nevěřím tomu, že by si nezačali vyskakovat...A další strany - naprosté fiasko pro stranu, jejímž čestným předsedou je náš pan prezident. Tak si tak říkám, jestli jí spíš neuškodil. SPOZ může být ráda, že se vůbec dostala na alespoň 1,5% hlasů, což jí zaručuje příspěvek na fungování ve výši 100,- Kč za každý hlas. Svobodní a piráti asi neměli reálnou šanci se do Sněmovny dostat, ale podařilo se jim předběhnout SPOZ a to mě opravdu potěšilo. Další bombou byl propadák strany, jejíž předsedkyní je naše známá Bobo, a kterou podpořil i Vašík Klausů. Skoro to vypadá, jako by prezidenti (ten současný i ten minulý) uštědřili svým stranám polibek smrti (právě to potvrdil i Zeman v Otázkách Václava Moravce - mám to puštěné, stojí mě dost přemáhání nejít zvracet, ale v tomhle má naprostou pravdu. A Moravec boduje :-)).

Zelení se dokázali dostat nad tři procenta, a pokud zaberou, tak by se při příštích volbách do té Sněmovny dostat mohli. KDU-ČSL se podařilo jako první straně dostat do Sněmovny poté, co v ní jedno volební období neměla zastoupení. Pro ODS byly volby jasným vzkazem - dost bylo korupce, je třeba stranu reformovat a začít budovat znovu od základů.

Do Sněmovny se dostaly dvě nové strany - ANO 2011 Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury. Okamura je ochotný jít s kýmkoli (resp. podpořit kohokoli, protože dle svých slov prý do vlády nechce), kdo podpoří jeho návrh na referendum. Jiný volební program prakticky nemá. Co z toho vzejde, se ukáže v nejbližších dnech. Výsledek hnutí ANO mě osobně velmi potěšil. Jasně ukazuje, že lidé mají dost současné struktury a žádají si změnu. Také jsem jim dala hlas. Nyní doufám, že to ustojí a zachovají se tak, jak slibovali. Jejich program mi ze všech nabízených byl nejbližší. A osobně si myslím, že pan Babiš rozhodně není blbec, protože jinak by nemohl vést takový kolos, jakým je Agrofert. Fandím mu!

Výsledek KSČM stojí opravdu za zamyšlení (15% je prostě moc). Chápu, že to odráží celkové naladění voličů, ale copak si už nikdo nepamatuje, jaké to tu bylo před rokem 1989? Neříkám, že by v současné době bylo možné dostat se tam, kde jsme před 89 byli, ale i tak... A co je ještě horší, že KSČM získává čím dál tím víc podporu od mladých voličů. Je na čase zamyslet se, jestli by se ve školách místo antiky a středověku apod. neměly začít více vyučovat moderní dějiny - tzn. od 2. sv. války dál. Protože tam je zakopáno jádro pudla. Dnes se na školách toto období probírá naprosto okrajově - na základních školách někde v deváté třídě, kdy žáci jsou již ve většině případů přijati na nějakou střední školu a výuka na ZŠ jde mimo ně. Na středních školách pak také již kolikrát na toto historické období nedojde.

Výsledek ČSSD také není tak slavný, jak si celá oranžáda myslela. Díky za to, protože takto budou také nuceni zamyslet se nad tím, s kým půjdou do koalice a rozhodně se to neobejde bez pořádných kompromisů.

A propo - kompromis - to bude teď slovo, které budou muset ve svém slovníku oprášit všechny strany, které se do Sněmovny dostaly. Bez kompromisu totiž nebude možné vládu sestavit.

Jinak ze včerejšího vysílání voleb mě pobavil jeden moment - když strany, které nebyly pozvány do poslední superdebaty na České televizi, sváděly svůj neúspěch právě na neúčast v této debatě. Skvěle to glosoval Václav Moravec, který pronesl, že za vše tedy může on a že se tímto celému národu omlouvá :-)

A co vy, jste s výsledkem voleb spokojeni?

PS: Jediné co mě opravdu mrzí, je nízká volební účast - necelých 60 % oprávněných voličů není mnoho. Ale hubu plnou keců budou mít i ti, kteří volit nešli. Ano, i neúčast je určitnou formou volby, ale nemyslím si, že by pak tito jedinci měli přílišné právo cokoli kritizovat, protože pokud nevolí, tak jim je jedno, co se děje. Toť můj názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 27. října 2013 v 12:43 | Reagovat

Jsem spokojená tak padesát na padesát. Volby dopadly už i hůř. Ale to ostatní ukáže čas.

2 Pinkie Pinkie | Web | 27. října 2013 v 12:48 | Reagovat

Já osobně bych volila KDU-ČSL, ale taky se mi hodně líbí Zelení, a jsem ráda, že dostali nad 3% hlasů. Ale většina si myslí, že když je mi 9, nemám o politice ani páru. A babička s dědou  volili KSČM, a asi si musím zjistit, co se dělo za jejich vlády. ČSSD - tu stranu nechápu. ANO - fajn strana, kdyby byl "duel" mezi nimi a ČSSD, jako když se volil prezident, dala bych jim hlas. Úsvit si mi celkem líbí, ale že by byli super-kalí-frad-žili-sty-expri-kali-józní to ne. A s Moravcem máš naprostou pravdu ;-)  :-D

3 Mirielka Mirielka | Web | 27. října 2013 v 12:57 | Reagovat

[1]: Přesně jak říkáš, ostatní ukáže čas :-)

[2]: Je super, že se o politiku zajímáš i přes svůj relativně nízký věk :-) Jen tak dál :-) Co se dělo za vlády KSČM si rozhodně zjisti a pokud mohu doporučit, jdi i dál za naše hranice, protože takový Stalin byl stejný, ne-li horší než Hitler, jen se o tom dost málo ví :-( Držím palce, aby tě nadšení neopustilo, protože informovaní lidé jsou rozhodně přínosem :-) Máš můj obdiv!

4 tulkakantnerova tulkakantnerova | Web | 27. října 2013 v 13:05 | Reagovat

Děkuju, že jsem si mohla přečíst takový článek... je pěkný :)

5 Mirielka Mirielka | Web | 27. října 2013 v 13:06 | Reagovat

[4]: Děkuju za pochvalu, potěšila mě :-)

6 Libor Libor | Web | 27. října 2013 v 13:29 | Reagovat

[3]:Za vlády KSČM se nedělo nic, neboť KSČM u vlády nikdy nebyla :).

7 Mirielka Mirielka | Web | 27. října 2013 v 13:31 | Reagovat

[6]: OK máš pravdu, tehdy to byl KSČ... Ale to nic nemění na tom, že to jsou komunisti :-)

8 Pinkie Pinkie | Web | 28. října 2013 v 10:38 | Reagovat

[7]: Přesně. Komunista jako komunista. Děda prý pracoval jako komunista (ale takový ten "hodný" komunista). Nechápu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama