"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

O napravené Lenosti

4. října 2012 v 11:01 | Mirielka |  Téma týdne
Bylo, nebylo, za devatero horami a devatero řekami jedno království. V celém království bylo příjemně, země vzkvétala, na polích bylo obilí, poddaní nemuseli platit vysoké daně a vůbec se tam příjemně žilo. Království měly ve svých rukou dvě rádkyně - Pracovitost a Lenost. Král se o chod svého království moc nezajímal a nechal vše na svých rádkyních.


Království po celá léta krásně prosperovalo, vykazovalo zisky a blahobyt. Rádkyně Pracovitost na vše dohlížela a zvládala chod celého království prakticky sama. Byla velmi pilná a starostlivá. Často se zapomínala i najíst, spala jen velmi krátkou dobu a občas měla pocit, že kdyby si vzala i jen krátkou dovolenou, tak by se království zhroutilo. Lenost byla jejím pravým opakem. Prospala celé dny, jedla dosyta, nikdy pořádně nepracovala. Říkala si, že na vše je času dost, a ono se to nějak udělá. A když jí začaly hořet termíny, tak poprosila Pracovitost a ta jí ochotně pomohla, neboť to posílilo její pocit nezbytnosti. Jednoho dne však Pracovitost onemocněla.

Lenost zůstala na celý královský úřad sama. Nejprve se nic neměnilo a vše běželo v zaběhnutých kolejích, které Pracovitost nastavila. Král si říkal, že přeci i jen jedna rádkyně zvládne nějakou dobu chod království zajistit sama, že té práce nebude až tolik a doufal, že Pracovitost se rychle uzdraví. Ale jak byla Pracovitost dlouho nemocná, začalo to jít s královstvím od deseti k pěti. Lenost nevěděla co si počít. Kupily se před ní hromady dopisů, ekonomika zaznamenávala hluboký propad a království přestalo prosperovat. Nikdy netušila, že toho Pracovitost stíhala udělat tolik a že být královou rádkyní je tak náročné.

Lenost navštívila Pracovitost doma a snažila se zjistit, jak z celé situace ven. Pracovitost jí vysvětlila, že onemocněla nemocí zvanou přepracování. Zanedbala počáteční příznaky a nakonec celý organismus vyhlásil něco jako stávku a přestal s Pracovitostí spolupracovat. Lenosti začalo být Pracovitosti líto a tak slíbila Pracovitosti, že se polepší a že se bude snažit více pracovat a nenechávat vše jen na ní. Pracovitost si za dobu své nemoci dosti odpočinula a s chutí se vrátila zpět do rádcovského úřadu.

Pracovitost se naučila občas lenošit a řádně jíst a spát a Lenost se naučila pracovat tak, aby byla Pracovitosti něco platná. A celé království se vzpamatovalo z nepříjemných měsíců a bylo v něm zase dobře. A jestli nezemřely, tak Lenost a Pracovitost dodnes spolu vedou celé království.

A ponaučení? Je třeba umět udržet rovnováhu mezi pracovitostí a leností :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lily* Lily* | Web | 4. října 2012 v 11:14 | Reagovat

Hezký ^.~

Budu ráda, když se podíváš na můj blog.

2 Nymph Nymph | Web | 4. října 2012 v 11:37 | Reagovat

To je hezké :-)... Klidně by se to mohlo číst jako pohádka dětem před spaním. Ještě to trošku doplnit, aby je to víc bavilo. Tohle mě uchvátilo. Nicméně, celý článek je jedna velká pravda.

3 Mirielka Mirielka | Web | 4. října 2012 v 20:38 | Reagovat

[2]: Díky, tvůj komentář mě potěšil :-)

4 domovina domovina | Web | 9. října 2012 v 22:22 | Reagovat

Pravdu díš. Po odpočinku se lépe pracuje a i lenošení je sladší po práci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama