"Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání." -Jan Werich-

Svoboda slova

7. dubna 2012 v 12:07 | Mirielka |  Téma týdne
Existuje vůbec svoboda? A co si pod tímto pojmem představit? Je to snad bezbřehé dělání si co chceme, nebo i svoboda má své hranice?


Velmi se mi líbí citát: "Svoboda jednoho končí tam, kde končí svoboda toho druhého!" Moc pěkně vyjádřené. Jistě by se mnou mnoho lidí nesouhlasilo, ale myslím si, že i svoboda má své hranice. A to nemluvím o hranicích, které nám stanovují zákony a jiné právní normy. Vždyť jak by ten svět vypadal, kdyby si každý mohl dělat úplně vše, co se mu zlíbí?

A jak je to s tou svobodou slova? Žijeme v době, která, dle zákona, nemá cenzurní opatření. Ale stačí to? Dnešní média jsou často "cenzurovaná" tzv. z vlastních řad. Většinu médií někdo vlastní. U nás jsou to často zahraniční vlastníci a ti pak určují, co které noviny budou a nebudou psát. Ono totiž psát noviny bez sponzorů prakticky nelze a sponzorům by se asi moc nelíbilo, kdyby o nich "jejich" noviny psaly nehezky. Takže svobodu sice dle zákona máme, ale cenzuru bez zákona také. Je proto vždy lepší najít si více na sobě nezávislých zdrojů a z nich si udělat obrázek o současném světě sami. Je jasné, že mnoho lidí toto nedělá, vždyť naservírované informace jsou pro přijetí tak jednoduché, tak proč se zabývat hledáním něčeho jiného? Bohužel pak často lidé žijí ve značně zkreslené realitě.

A další, kde svobodu slova neberu, je bulvár. To je kapitola sama pro sebe. Často smyšlené a nepravdivé informace o "celebritách", které hraničí s pomluvami a drby. Zde si myslím, že se to s tou svobodou až přehání. Je to o tom pravidle výše - pomluva už zasahuje do svobody někoho jiného.

Samozřejmě každý má právo na vlastní názor. Ale svůj názor by si měl dokázat obhájit a stát si za ním. Také má každý člověk právo na změnu svého názoru. I to patří k svobodě slova!

Volte proto svá slova obezřetně. Úplnou svobodu slova máme snad jen ve své hlavě a svém srdci. Ale pokud něco z toho vypustíme do světa, zamysleme se nejprve, zda ta naše svoboda není už za hranicí svobody někoho jiného!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kirma lee Kirma lee | Web | 7. dubna 2012 v 17:21 | Reagovat

Nezbývá než už zase souhlasit :) Bulvár je (pardon) sviňskej hnus, který musí přetrpět všechny celebrity a lidi tomu slepě věří a bohužel to neberou s nadhledem, ovšem najdou se i vyjímky, to je jasné... Jasně, lidi si v tomhle vydělávaj peníze ale jde o to, že zneužívají hodnotu slova a vlastně i tu svobodu. Určitě, svoboda má své hranice, ale myslím, že tu nějaká je. Až moc. Proto jí zneužíváme ve vlastní prospěch.
Nádherný článek!

2 Kirma lee Kirma lee | Web | 7. dubna 2012 v 20:29 | Reagovat

Děkuji moc za komentář na blogu... já myslím, žes to vystihla naprosto přesně. Jde o to, v jakém prostředí se lidé pohybují, jestli je vůbec zajímá literatura, či něco podobného. Já za svých 16 let života moc zkušeností nemám a člověk musí sám posoudit, jestli jsem tak vyspělá, anebo ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama